WeatherTech® International Challenge Competitor Information

 

Welcome to The WeatherTech® International Challenge with Brian Redman presented by HAWK Competitor Information Page.

Click the following links for information:

                                                                                                                      

                                                                                                                                                              

Online Competitor Registration - Closed

     Registration available onsite at Registration Building                                                                                      

Event Information Packet

Event Entry / Touring / Concours Registration Packet(downloadable PDF)

Hotels

Live Timing

Rules

Schedules

Entry Lists

2017 Results

2017 Race Results by Day: Friday, Saturday, Sunday Revised Group 8 Sunday

Additional 2017 Results are available at MyLaps.com

Concours Winners

Best of Show
Craig Bennett
1973 Ford Capri

Best Street Car
John Dohmen
1963 Triumph TR•3B

Best Race Car
Jeff Werth
1972 Datsun 510

Peoples Choice Award
Gene Berghoff
1954 Jaguar XK 120

2017 Friday Concours Winners

 

Class A

First - Augie Grasis - 1953 Allard J2X

Reserve - Todd Stuckart - 1956 Chevy Corvette Conv

 

Class B

First - Christopher Fennel - 1965 Chevy Corvette Coupe

Reserve - Allan Thom - 1965 Alfa Romeo Giulia 1300 TI

 

Class C

First - Mark Devis - 1967 Lola T70 MK3 Spyder

Reserve - Eileen Wetzel - 1966 Austin Healey 3000

 

Class D

First - Kirk Blaha - 1969 Chevy Corvette

Reserve - Phil Daigrepont - 1968 TOJ 206

 

Class E

First - James Victor - 1970 Chevron B17

Reserve - Jim Cullen - 1970 Lola MK3B

 

Class F

First - Jeff Werth - 1972 Datsun 510

Reserve - Craig Faust - 1972 Swift DB2

 

Class G

First - Craig Bennett - 1973 Ford Capri

Reserve - John Longwell - 1975 Chevy Monza

 

Class H

First - Steve Walker - 1976 BMW CSL

Reserve - Chip Halverson - 1976 Chevron B36

 

Class I

First - Peter Kitchak - 1992 Allard GTP

Reserve - Flying Lizard Team - 2012 RSR GT3 A

 

Class J

First - Andrea & David Robertson - 2006 Ford GT MK7

Reserve - Frank Marcum - Superperformance GT

2017 Saturday Concours Winners

 

Class A

First - Gene Berghoff - 1954 Jaguar XK 120 SE

Reserve - James - Causey - 1953 Aston Martin DB2

 

Class B

First - Allan Thom - 1958 Aston Martin DB 2/4 MK3

Reserve - Mitchell Eitel - 1956 Osca MT4

 

Class C

First - John Dohmen - 1963 Triumph TR-3B

Reserve - Brandon Brabender - 1962 Volvo P-1800A

 

Class D

First - Dennis / James Hall - 1965 Corvette

Reserve - Rollie Stephenson 1964 Shelby Cobra Fia

 

Class E

First - Colin Comer - 1966 Shelby 427 Cobra

Reserve - Jim  Schnettler - 1966 Chevy Corvette

 

Class F

First - Jordan Brill - 1969 American Motors AMX

Reserve - David Liesch - 1970 Dodge Superbee

 

Class G

First - Peter Becker -1972 De Tomaso Pantera

Reserve - Dawn Myers - 1973 Jaguar XKE

 

Class H

First - Dan Plautz - 1985 Ferrari

Reserve - Richard Suhar - 1986 Porsche 911 Carrera

 

Class I

First - James Daley - 2000 Dodge Viper GTS

Reserve - Jeffrey Falt - 2007 Aston Martin V8 Vantage

 

Class J

First - David Mac Neil - 2017 Ferrari F12 TDF

Reserve - Seneca Giese - 2012 Porsche Cayman R