WeatherTech® International Challenge Competitor Information

Post
UOP Shadow 50th Anniversary July 22-26, 2020

Online registration for this event is open.  Registration is from December 18, 2019 – June 23, 2020. 

Click here to register

Click here for Entry List

Click here for -> TIMING / SCORING / RESULTS

Click Here for full event results for 2020 - (Downloadable PDF)

Concours d’Elegance

Note that cars produced 2008+ will be for display only. These cars are NOT eligible for judging.

All Concours d’Elegance classes may change due to the number of entries. 

Event Information
Request for Entry
Race Car Information Sheet (RCIS)
Competitor Tire Specifications
Competitor General Rules and Regulations
Competitor Groups and Classes
Competitor Schedule (provisional)
Registration Schedule

2020 Concours Results

Best Race Car

Doug Rippie 2000 SSZ Stardale

Best Street Car

Mason Penn 1971 Datsun 510

People’s Choice

Greg Wold 1976 Lola T496

Best Of Show

Jeff Lumbard 1962 Austin Healey 3000 MK II

Friday Night – Race Cars

Class 1

First Place – Jim Pace - 1974 Shadow DN4

Reserve - Nathaniel Woodward 1970 Shadow MKI

 

Class 2

First Place - David Hinton – 1969 Lola T70 Mk IIIb

Reserve - Justin Pauly – 1966 VRC Porsche 906R

 

Class 3

First Place - Jim Maetzold 1980 March 80A

Reserve - Phil Gumpert 1976 Shadow Formula

 

Class 4 

First Place - Travis Mjolsnes – 1988 BMW M3/E30 DTM

Reserve - Peter Cunningham – 1992 Honda Prelude Si

 

Class 5 

First Place - Doug Rippie – 2000 SSZ Stardale

Reserve - Matthew Goetzinger – 1961 Porsche 356

 

Class 6 

First Place - Jeff Lumbard – 1962 Austin Healey 3000 MK II

Reserve - Dan Powell – 1961 Austin Healey 3000

 

Class 7 

First Place - Greg Wold – 1976 Lola T496

Reserve – Jeff Miller – 1977 Lola T-496

 

Class 8 

First Place - Todd Stuckart – 1956 Chevrolet Corvette 

Reserve - Tim Cornelius – 1969 Chevrole Camaro Z/28

 

Class 9

First Place - William Bowdish - 1971 Datsun 240/280 Z

Reserve - Erik Dieterle – 1969 BMW 2002

 

Class 10

First Place - Doug Karon 1995 Porsche 911/993

Reserve - Alex Welch 1997 Porsche 993 RSR

 

Saturday Concours Results – SportsCar 

Class 1

First - Michael Martin – 1983 Porsche 911 sc

Reserve - Gary Kobus -1994 Porsche 911 Turbo 3.6

 

Class 2

First - Tom Pietocrato – 1991 Ferrari 348 TS

Reserve - Jeff Cain – 2002 BMW M5

 

Class 3

First - Dennis and Susan Garrity -1958 Porsche 356A Coupe by Reutter

Reserve - John Boxhorn – 1963 AC Cobra 289

 

Class 4

First - Jerry David – 1967 Ferrari 365 GT 2+2

Reserve - Jim Stephenson – 1959 Porsche 356 A Super Sunroof Coupe

 

Class 5

First - John Dohmen 1963 Triumph TR 3B

Reserve - Tom Kovacs 1959 Austin Healey 100-6

 

Class 6

First - Mason Penn – 1971 Datsun 510

Reserve - William Maloney 1969 Alfa Romeo Giulia Super

 

Class 7

First - Mark Greenisen 1967 Chevorlet Chavelle

Reserve - Fred Kappus 1969 Plymouth Road Runner

 

Class 8

First - Randy Homel – 2016 McLaren 675 LT

Reserve - Brian Reichert – 2020 Lotus Evora GT

 

Class 9

First - Peter Conover – 1957 Aston Martin DB MKIII

Reserve - James Causey 1953 Aston Martin DB2 DHC

Previous Years’ Results

2019 Competitor Results

2019 Concours Overall Results

  • People’s Choice: Larry Ligas 1966 Jaguar XJ13
  • Best Street Car: Rollie Stephenson 1972 Ferrari F40 LM
  • Best Race Car: Warren Briggs 1970 McLaren 
  • Best Of Show: Allan Thom 1956 Austin Healy

2019 Concours Results (Friday)
2019 Concours Results (Saturday)

2018 Competitor Results
2018 Concours Results

Log in

Commands